Přehled historie školy v číslech

Po nárůstu obyvatelstva města Krnova v roce 1890 rozhodla tehdejší Městská rada Krnova o vybudování nové školy.

Z archívních materiálů jsme se dozvěděli, že vzhledem k nárůstu obyvatelstva města v roce 1890 byly provizorně zřízeny dvě třídy v kasárnách na Pekařské ulici, další dvě třídy v domě pana Lischky a v zámku. Protože toto provizorium nemohlo natrvalo vyřešit situaci v krnovském školství, byla ustanovena tehdejším vedením chlapecké a dívčí školy místní školní rada z dvaceti osmi učitelů, kteří měli přimět městskou radu k postavení nové školy.

Městská rada návrh přijala a zajistila stavební místo. Stal se jím prostor naproti dětského hřiště, poblíž ulice U fortny, zčásti v místě městských hradeb a zčásti na zasypaném hradním příkopu. Rada přikoupila i část zahrady pana Kulky.

Stavba novorenesanční budovy byla započata stavitelem Arnoštem Latzelem na podzim roku 1891.

Pro její zpevnění byly na křídlech budovy vybudovány až šest metrů dlouhé piloty. Velikost tříd byla propočítána na maximální počet 80 žáků.

Škola byla dokončena v červnu 1893 nákladem 128 600 Zl a dostala zemskou subvenci na vybavení tříd celkem 7 600 Zl.

Kolaudace školy proběhla 11. září 1893. Za přítomnosti mnoha hostů byla škola symbolickým klíčem předána vrchnímu učiteli Heinrichu Schuligovi 19. září 1893.

Od počátku své existence sloužila budova jako německá obecná škola.

Od roku 1902 až do 2. světové války se stala německou chlapeckou obecnou a měšťanskou školou.

Za 2. světové války byl v budově umístěn vojenský lazaret, sklepní prostory sloužily jako operační sál.

1945 – 1947 = Měšťanská škola chlapecká

1947 – 1948 = Měšťanská škola chlapecká, ve školní budově také umístěna 1. obecná škola chlapecká

1948 – 1953 = Střední škola chlapecká

1953 – 1960 = 1. osmiletá střední škola

1960 – 1983 = 1. základní devítiletá škola

1983 – 1995 = 1. základní škola

od roku 1995 =  ZŠ Krnov Dvořákův okruh 2, příspěvková organizace, okres Bruntál

2003 = sloučení se školou ZŠ Krnov Opavská ul. 34, příspěvková organizace, okres Bruntál

Z dostupných materiálů pana Mgr. Vladimíra Bluchy a pana Jaroslava Sedláčka zpracovala Mgr. Martina Kopecká.